Sfârșitul de august aduce un nou val de căldură. Meteorologii au emis astăzi cod galben de caniculă pentru zona de sud, centru și o parte din nordul țării.

Avertizarea intră în vigoare de astăzi și este valabilă până duminică, inclusiv. 

Așadar, în aceste zile mercurul în termometre va urca până la 35 de grade, ziua. Nopțile, însă, vor fi ceva mai răcoroase, cu temperaturi care vor oscila între 11 și 16 grade. 

Săptămâna viitoare vremea nu se va schimba esențial, dar sunt prognozate ploi cu descărcări electrice în nordul țării.