Serviciul Hidrometeorologic de Stat a emis cod galben de canicula si pericol de indendiu, pe intreg teritoriul tarii.
Astfel, in perioada 29 august - 2 septembrie, pe arii extinse temperatura maxima a aerului va atinge valori pana la +35 de grade Celsius.
Iar in intervalul 29 august - 4 septembrie, se va mentine pericol exceptional de incendiu cu caracter natural.



