Meteorologii au emis, cu putin timp in urma, cod galben de canicula pe intreg teritoriul tarii.

Potrivit Serviciului Hidrometeorologic de Stat, codul galben de canicula va fi valabil pana la data de 12 iunie.

In perioada indicata, temperatura aerului va creste pana la +33°C si mai mult.