Craciunul din acest an va avea in unele tari aspect de primavara. Temperaturile sunt ridicate si anormale pentru aceasta perioada a anului, spun specialistii. La Moscova de exemplu, patinoarele au fost inchise din cauza caldurii, iar statiunile de schi sunt fara zapada si turisti. Situatia i-a facut pe unii sa se amuze. O echipa de artisti rusi au decis sa glumeasca pe seama iernii. Cum anume, vedeti imediat.

Lipsa zapezii i-a facut pe acesti artisti sa se bucure “altfel” de aceasta iarna calduroasa. S-au jucat cu bulgari de noroi..s-au dat cu sania tot in noroi...si au facut un om de “zapada” negru. In acest fel, artistii au incercat sa faca haz de temperaturile ridicate. Unii insa nu vad nici un motiv de bucurie.

” Mi se spune ca este o iarna europeana, ca este normal. Dar eu spun ca aceasta nu este o iarna ruseasca, nu este normal. Noi ne bucuram de brad si decoratiuni, dar lipseste zapada.”

In Piata Rosie din Moscova, cel mai mare patinoar artifical a fost inchis din motive tehnice. Mai exact, acesta seamana mai mult cu o balta, decat cu un pationar. In capitala rusa s-a inregistrat luni o maxima de 9 grade Celsius, in conditiile in care acum ar fi fost normal sa fie temperaturi negative. Oamenii spun ca nici atmosfera de sarbatoare nu mai este la fel si Mos Craciun parca este mai trist.

”Timpul de afara nu ne bucura. Nu este iarna, nu este frig.”

Temperaturi anormale sunt inregistrate si in Marea Britanie, Germania si Finlanda. La Dresda, au inflorit ciresii, iar in Scotia unii oameni au inceput sa foloseasca din nou masinile de tuns iarba ca urmare a temperaturilor ridicate. Soarele este intalnit cu mai putina bucurie in zonele muntoase. In Alpi, de exemplu, companiile locale incearca sa salveze situatia cu ajutorul zapezii artificiale. Pentru unii insa temperaturile scazute inseamna cheltuieli mai mici. Locuitorii din Germania vor scoate mai putini bani din buzunar pentru a achita tarifele pentru caldura si energie electrica, scrie presa.

Totusi, specialistii avertizeaza ca nu avem motive de bucurie, intrucat temperaturile sunt anormale si influenteaza negativ asupra naturii si a omului. Unii experti americani spun ca anul 2015 va fi numit cel mai cald an din istoria moderna a omenirii.