Codul galben de canicula ramane in vigoare pentru acest weekend, cand vom avea maxime de pana de 36 de grade.

Astazi maximele nu vor depasi 35 de grade, iar in partea de nord a republicii sunt posibile ploi insotite de descarcari electrice. Maine vom avea parte de un cer partial noros, cu maxime de pana la 36 de grade.

La inceputul saptamanii viitoare ar fi indicat sa va pregatiti umbrelele, intrucat meteorologii anunta ca va ploua luni si marti. De luni vremea se strica pe aproape intreg teritoriul republicii, iar de marti maximele vor cobori sub 30 de grade, si vor ramane asa pana cel putin vineri. In toata aceasta perioada sunt prognozate maxime de pana la 25 de grade Celsius.

Sursa foto: meteo.md