Canicula se face simtita in capitala, dar si in unele regiuni ale tarii. La umbra termometrele inregistreaza 33 de grade Celsius, insa la soare mercurul a urcat peste 45 de grade.

Au inceput zilele de foc. Astazi, avem vreme inabusitoare in jumatate de tara, cu temperaturi de peste 33 de grade Celsius.

Daca la umbra temperatura aerului este de 33 de grade, la soare, mercurul a urcat in termometre cu peste 10 grade.

Potrivit Serviciului Hidrometeorologic, avem cod galben de canicula valabil pana pe 1 iulie, in toata tara, iar in urmatoarele trei zile o sa avem 37, 38 si 39 de grade.

Totodata, specialistii sustin ca, izolat, in unele zone din nordul tarii ar putea sa ploua.