Codul galben a fost emis in decursul zilei de ieri si prevede zile de-a dreptul inflacarate. Codul a fost anuntat in conditiile in care deja era valabila avertizarea de seceta in intreaga tara.
Astfel, in centrul tarii se prevede maxime ce vor oscila intre 31 si 35 de grade, iar noaptea – intre 18 si 21 de grade Celsius.
In acest sens se recomanda:
-evitarea expunerii prelungite la soare intre orele 11 – 18;
-purtarea palariilor de soare, hainelor lejere de culori deschise, confectionate din tesaturi naturale;
-consumul zilnic a circa 1,5 - 2 litri de lichide;
-evitarea excesului de cafea si a consumului de bauturi alcoolice;
-reducerea intensitatii si ritmului activitatilor fizice.
*Sursa Foto: meteo.md


