Meteorologii anunta cod galben de inghet. Avertismentul va fi valabil pana luni, 19 octombrie.

In legatura cu patrunderea unei mase de aer rece din latitudinile nordice in orele nocturne si ale diminetii in intervalul 19-20.10 la suprafata solului se prevad ingheturi cu intensitatea de -1..-3°С si izolat in aer de -1..-2°С.