Meteorologii au emis astăzi cod galben de îngheț pe întreg teritoriul țării. Avertizarea este valabilă pentru 15 și 16 octombrie.

Potrivit Serviciului Hidrometeorologic de Stat, în cursul nopții și dimineții, pe arii extinse se prevăd înghețuri în aer de până la -2 grade. 

Pe parcursul zilei de mâine temperaturile vor oscila între 10 și 15 grade, iar la Chișinău mercurul din termometre se va ridica până la 13 grade.

În următoarele zile vremea se va încălzi ușor și vom avea cel mult 18 grade în sud.