Lipsa ploilor din ultima perioada ar putea duce la izbucnirea incendiilor. Asta spun meteorologii, care au emis astazi cod galben.

Avertizarea va fi valabila pana pe 12 septembrie. Pompierii atentioneaza sa nu folosim focul deschis. Pe de alta parte, meteorologii au emis si cod galben de seceta in rauri. In urmatoarele zile vremea se incalzeste semnificativ.

Astfel ca in week-end maximele vor ajunge pana la 32 de grade.