Meteorologii au emis cod galben de vânt în toată țara. Astfel, se prevăd intensificări ale vântului în rafale de până la 20 de metri pe secundă. Avertizarea este făcută pentru ziua de mâine.

În acest context, șoferii sunt îndemnați să-și parcheze mașinile în locuri sigure, ferite de copaci, stâlpi sau construcții avariate. Iar cetățenii - să nu atingă cablurile rupte sau căzute la pământ, pentru prevenirea unei eventuale electrocutări. 

Potrivit meteorologilor, în următoarele zile nu se prevăd ploi, iar temperaturile vor ajunge până la 27 de grade în sudul țării.