Codul galben de ploi puternice si vijelii s-a transformat in portocaliu pentru mai multe raioane din nordul si vestul tarii.


Avertizarea este valabila din aceasta seara pana maine la ora 15.00. In 10 raioane printre care Hancesti, Ungheni, dar si Ocnita si Briceni ar putea sa cada  cantitati de apa de peste 70 de litri pe metru patrat, cate este norma in 2 luni, asa ca meteorologii avertizeaza ca sunt posibile inundatii. Similare cu cele de la Straseni Hancesti si Ciadar-Lunga. Restul tarii va fi sub cod galben, cantitatile de apa depasind 30 de litri pe metru patrat.

De joi vremea se va incalzi din nou, astfel ca vom avea peste 33 de grade.