Ramanem cu vremea calduroasa, canicula nu ne lasa. Codul galben de canicula a fost prelungit pana pe 17 iulie, iar in aceasta perioada meteorologii avertizeaza pericol exceptional de incendiu a fasiilor forestiere si a culturilor agricole.

In intervalul 15-17 iulie se va mentine vreme caniculara: temperatura maxima a aerului dupa orele amiezii va atinge valori de pana la +33°C si mai mult. In weekend termometrele vor inregistra +35 de grade Celsius.