Meteorologii au prelungit codul galben de caniculă. Acesta va fi valabil până mâine, 16 august.

În intervalul menționat, temperatura maximă a aerului va atinge valori de +36°C.

Recomandările specialiștilor pe timp de caniculă:

*să nu vă expuneți la soare în orele amiezii;

*să consumați cât mai multe lichide în special apă plată;

*evitați consumul de băuturi alcoolice și cafele;

*alimentația trebuie să fie preponderent din fructe și legume

Pe Telegram-ul  Pro TV Chisinau  găsiți imaginile, dar și știrile momentului din Moldova și din întreaga lume! Fii reporter Pro TV. Dacă ai surprins imagini care pot deveni o știre, ni le poți trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508.