Codul galben de ghetus a fost prelungit de meteorologi pe intreg teritoriul tarii si ramane in vigoare pana maine la ora 11:00.
„In perioada 30-31 decembrie pe drumuri se va mentine ghetus”, au mentionat meterologii.

In acest context, autoritatile atentioneaza soferii : "Conducatorilor auto le reamintim sa nu porneasca la drum daca nu au echipat autovehiculul cu pneuri corespunzatoare, sa conduca cu viteza redusa, sa verifice starea franelor si sa nu uite ca autovehiculul trebuie dotat cu lanturi antiderapante, lopata si sac cu nisip. Asigurati-va ca automobilul este alimentat cu combustibil, ca aveti telefonul incarcat si copiii sunt transportati in siguranta.''


