Imbracati-va cald si aveti grija la ghetus. Pentru astazi si maine meteorologii au emis cod galben de conditii meteo complicate. Asta inseamnca ca vor cadea precipitatii sub forma de zapada si lapovita in centrul si sudul tarii. Izolat s-ar putea forma chiar troiene. Soferii, dar si pietonii trebuie sa fie atenti, intrucat pe drumuri va fi polei.

Pe langa faptul ca azi va ninge abundent, maine vom avea parte de vant puternic, totul din cauza unui ciclon sudic. Meteorologii ne indeamna sa mergem cu pasi marunti pe trotuare, iar soferilor – sa aiba viteza redusa si sa-si echipeze masinile cu pneuri de iarna. Autoritatile ar trebui sa imprastie material antiderapant. Astazi vom avea chiar si -10 grade in capitala, iar maine minime de -4. In weekend vremea se raceste si mai mult, pana la -11 grade.