Anotimpurile vor ramane patru, dar ritmul lor se va modifica, sustine Roxana Bojariu, director al Departamentului de Climatologie din cadrul Administratiei Nationale de Meteorologie din Romania.

Bojariu avertizeaza ca, potrivit experimentelor numerice, în perioada 2021 - 2050 pot fi înregistrate temperaturi chiar de 50 de grade Celsius în sudul tarii.

“Trebuie totusi sa stim ca anotimpurile vor ramâne patru. Mersul lor, ritmul lor anual va ramâne, dar, evident, ele se vor modifica fata de ceea ce stiam ca sunt verile, primaverile, toamnele si iernile de acum mai multe decenii. Adica, exista o tendinta - care se vede deja în statisticile noastre - de declansare mai timpurie a primaverii, temperaturile cresc mult mai rapid în a doua jumatate a iernii - bineînteles, cu fluctuatii. Aici vorbim de statistici. Nu în fiecare an se întâmpla asa, dar, din ce în ce mai frecvent, primavara devine mai timpurie, vara se lungeste în septembrie si avem, practic, o tendinta de crestere a temperaturii, pâna acum în toate anotimpurile, mai putin toamna, unde zgomotul e mare si semnalul nu trece de zgomotul natural”, a declarat specialistul ANM, marti, într-o conferinta de presa dedicata deschiderii celei de-a VI-a editii a Bucharest Science Festival (BSF 2018), dedicat cunoasterii stiintifice si tehnologice, relateaza Agerpres.

Ea spune însa ca “experimentele numerice arata ca în urmatorii ani si decenii si toamna vom avea la nivelul României tendinte de crestere a temperaturii”.

“Deja vedem primele semne, valurile de caldura vara sunt mai intense si mai frecvente si va pot asigura ca statisticile noastre cu date începând din 1961, atunci când aveam mai multe statii, dar, de fapt, pentru mai putine statii avem date chiar din mijlocul secolului al XIX-lea. Or, aceste informatii ne arata clar ca numarul de zile cu valuri de caldura a crescut, mai ales în zona sudica, sud-estica si extremul vest. Aceasta modificare se va amplifica, din pacate, pe termen mediu si lung. Ea exista deja si se va amplifica, cu atât mai mult cu cât semnalul încalzirii globale va fi mai puternic”, a spus Roxana Bojariu.

Reprezentantul ANM a avertizat ca în perioada 2021 - 2050, în sudul tarii ar putea fi înregistrate temperaturi chiar de 50 de grade Celsius.

“Va pot spune ca m-am uitat pe niste experimente numerice si unul dintre acestea, în conditiile unui scenariu pesimist, pentru perioada 2021 - 2050, deci nu foarte departe, a simulat temperaturi care au ajuns - e adevarat, de putine ori - chiar la 50 de grade Celsius în sudul tarii. Dar, atentie, e vorba de o probabilitate mai mica de producere o maxima zilnica, care se regaseste în datele simulate o data sau de doua ori. Dar, totusi, faptul ca modelul ne arata o astfel de cale trebuie sa ne puna pe gânduri”, a mai spus climatologul.

Reunind în perioada 26-30 septembrie manifestari variate - de la conferinte, dezbateri, documentare, ateliere pentru copii, expozitii -, prin intermediul a peste 100 de evenimente organizate de Bucuresti, Râsnov, Adjud si Timisoara, dedicate celor mai noi descoperiri din stiinta, Bucharest Science Festival îsi doreste sa ofere posibilitatea întelegerii importantei acestora, ilustrând impactul pe care îl au în viata noastra de zi cu zi, fie ca este vorba de undele gravitationale sau de vaccinuri, de acceleratoarele de particule sau de inteligenta artificiala, de stiintele educatiei sau de puterea universala a matematicii.

Alaturi de oameni de stiinta si intelectuali români de marca, vor fi prezenti la BSF 2018 renumiti cercetatori din întreaga lume, precum dr. Paul McNamara din partea Agentiei Spatiale Europene (ESA), dr. Steven Goldfarb de la CERN sau prof. Yves Demazeau, director de cercetare în cadrul Consiliului National Francez de Cercetare Stiintifica (CNRS).

Sursa: Agerpres