Inceputul de saptamana vine cu o noua avertizare meteo. Specialistii au prelungit codul galben de canicula, in conditiile in care sunt asteptate si ploi cu descarcari eletrice. Detalii despre vreme are colega noastra, Patricia Podoleanu. Patricia, buna ziua.

Patricia PODOLEANU, REPORTER PRO TV: Buna ziua, Anisoara. Canicula si pericol exceptional de incedii de vegetatie. Este averizarea facuta astazi de meteorologi, valabila doar pentru centrul si sudul tarii. Temperaturile vor atinge valori de pana la 35 de grade Celsius, in timp ce minimele vor depasi 20 de grade. Dogoreala va fi stinsa de plaoie. CSpecialistii preconizeaza precipitatii cu descarcari electrice pentru urmatoarele doua zile. Pe parcursul saptamanii, cerul se mentine inorat, iar maximele vor cobora treptat. Codul galben de canicula se incheie miine. Atat despre vreme. La revedere.