Atentie, avem zile fierbinti la inceput de septembrie. Meteorologii au emis cod portocaliu pentru aproape intreaga republica.
Daca credeati ca in septembrie vremea se va racori, aflati ca nici pe departe nu vom avea temperaturi de toamna, cel putin la inceput de septembrie. Daca ieri era in vigoare codul galben de canicula, de astazi a pus stapanire aproape pe intreaga tara - codul portocaliu. Astfel ca pana pe 4 septembrie, inclusiv in nordul si centrul tarii se vor inregistra temperaturi de 36-38 de grade la umbra. Ceea ce nu este deloc caracteristic acestei perioade. Un pic mai racoare va fi in sudul si estul tarii unde este valabil codul galben. Totusi pentru sambata si duminica meteorologii prognozeaza ploi cu descarcari electrice, iar maximele vor cobora pana 25-28 de grade.


