In urmatoarele 7 zile ne asteapta maxime de pana la 34 de grade, ceea ce se incadreaza in limitele "normalitatii", intrucat meteorologii nu au emis nicio avertizare caniculara. Prin urmare, avem cod verde, ceea ce inseamna ca fenomene periculoase nu sunt prognozate.

In centrul tarii, mercurul din termometru va oscila intre 29 si 34 de grade Celsius, iar pe timp de noapte – intre 14 si 21 grade, cu tendinta de incalzire spre sfarsitul saptamanii. Totodata, incepand de miercuri sunt posibile innorari partiale, care insa se vor dispersa duminica.

*Poza simbol

Sursa Foto: cugetliber.ro/meteo.md