"E trist cand oamenii fac erou national dintr-un om doar pentru ca el nu fura." Asa spune fostul candidat pentru functia de prim-ministru Maia Sandu, prezenta aseara la emisiunea "In Profunzime".
„Daca în tara asta un om care nu fura a ajuns sa fie erou national înseamna ca suntem într-o situatie îngrozitoare”, este de parere ex-ministrul Educatiei.
Ea a vorbit despre conditiile pe care le-a pus liderilor din alianta pentru ca sa accepte functia si de ce acestea nu au fost acceptate.
„Sunt bune reformele astea, dar nu e momentul, nu suntem pregatiti sa le facem, îmi spuneau partenerii de dialog de la celelalte partide. Atunci de ce ati mai venit în Parlament, i-am întrebat?”
„Mi s-a spus ca cei din PL nu vor sa se întâlneasca cu mine. Apoi si cei din PD au zis ca nu e corect sa aiba loc o întâlnire cu mine. Au urmat trei zile din care reiese ca eu i-am hartuit, cerându-le sa ne întâlnim. Cred ca ei nu au avut curajul de a spune NU solicitarilor mele, în conditiile în care acestea erau sustinute de catre societate si ar fi existat anumite presiuni”.
„Eu mi-as fi dorit sa aducem un procuror din România, care a participat la reformele din sistemul din România”.
„Am vrut sa am o masa critica de oameni în cabinetul de ministri cu care sa promovez agresiv schimbarea spre bine….”

