Astăzi, mai mulți deputați din opoziție au semnat și au depus un proiect de hotărâre prin care cer demiterea lui Igor Grosu din funcția de președinte al Parlamentului. Aceștia se plâng că Grosu nu le permite să se expună în cadrul ședințelor și asta este încălcată legislația care prevede că fiecare deputat are dreptul la luare de cuvânt.
Igor DODON, DEPUTAT SOCIALIST: „În 2013 am semnat și am votat demisia lui Marian Lupu din funcția de președinte al Parlamentului. Consider că a fost încălcat regulamentul de mai multe ori. Amintesc că la una dintre ședințele de Parlament când s-a discutat și s-a votat un proiect privind situația din Ucraina, domnul Grosu nu ne-a dat posibilitatea nimănui să luam cuvânt. În oricare proiect dezbătut în Parlament, deputații au dreptul să se expună, iar Igor Grosu a încălcat acest drept, de aceea am și semnat această inițiativă. După procedură nu a trebuit să fie pusă azi la vot, pentru că un proiect de demisie trebuie să treacă prin comisia juridică, trebuie să fie creată o comisie specială care inițiază procedura de demisie și mai departe are loc votul, de regulă secret pentru demisia președintelui Parlamentului”.
Totodată, deputatul din Fracțiunea Socialiștilor Vlad Bătrâncea a mai adăugat că opoziția este creată pentru a critica, iar deputații nu trebuie să fie comentați.
Vlad BĂTRÂNCEA, DEPUTAT SOCIALIST: „Sunt circa 40 de semnături. Motivul este lipsirea mai multor deputați în luarea de cuvânt. Conform legislației, deputații nu trebuie să fie limitați în luările de cuvânt. Mai mulți colegi deputați au fost indicați de mai multe calificative și aici regulamentul prevede că deputatul nu poate fi comentat. El este liber în exprimare și poate să vină cu diferite abordări. În Parlamentul nostru persistă această practică nesănătoasă ca deputații să fie comentați. Opoziția nu poate fi comodă, ea are scopul de a critica și a duce transparență. Acest proiect urmează să fie discutat în comisia juridică, care la rândul său va crea o altă comisie care va desfășura această procedură”.
Serghei IVANOV, DEPUTAT „PARTIDUL NOSTRU”: „Din păcate se aplică duble standarte. Trebuie să conștientizăm că acolo unde nu este loc de bună ziua aplicăm legea. Avem acest drept”.
Astăzi, în cadrul ședinței Parlamentului, deputatul și liderul partidului „Democrația Acasă” a solicitat ca proiectul de hotărâre privind demiterea lui Igor Grosu să fie inclus pe ordinea de zi, însă inițiativa nu a întrunit numărul necesar de voturi.
Vasile COSTIUC, LIDERUL „DEMOCRAȚIA ACASĂ”: „Avem un proiect de hotărâre ce ține de libera exprimare în Parlament și comportamentul inadecvat al conducerii Parlamentului vizavi de deputații din sală. Pentru cei care fac gălăgie în sală avem o propunere: ori ne dați un pion, ori vă luam regina”.
Vasile Costiuc a declarat că motivul invocat pentru care au întemeiat acest proiect este că Igor Grosu are un comportament „inadecvat” cu deputații din opoziție și nu le permite să se expunsă la ședința Parlamentului.
Vasile COSTIUC, LIDERUL „DEMOCRAȚIA ACASĂ”:„Această instituție (Parlamentul) s-a transformat într-un fel de instituție privată, un fel de colhoz și gestionată nu conform instituției, noi suntem egali în drepturi în acest Parlament, indiferent că suntem în opoziție sau la guvernare. Faptul că îți închide microfonul și nu permite să vorbească unor colegi de-ai noștri care s-au înregistrat conform normelor. Omul acesta nu gestionează cum prevede constituția și noi, cu majoritatea deputaților din opoziție am depus un proiect de hotărâre prin care cerem demisia lui Igor Grosu. Noi l-am anunțat în plenul Parlamentului. Au semnat 40 de deputați. Eu sper că comportamentul neadecvat a lui Igor Grosu va fi taxat”.
Contactați de PRO TV, responsabilii de la Parlament ne-au comunicat că „de obicei acei care strigă cel mai tare în democrație sunt anume cei care vor să o distrugă. Ei știu să funcționeze în politică doar prin mincună, înjurii și strigăte”.
