Fostul primar al capitalei, Dorin Chirtoaca a facut declaratii dupa inchiderea sectiilor de votare. Chirtoaca spune ca isi doreste o coalitie cu blocul ACUM in consiliul municipal pentru a-si continua proiectele pro-europene.
Dorin CHIRTOACA, FOSTUL PRIMAR AL CAPITALEI: "In mod democratic ne alegem primarii si consilerii locali. Raman a fi primarul tuturor. Vreau sa-mi duc proiectele pana la urma in calitate de consilier. Intotdeauna castigul a fost din partea candidatiului pro-european. Nu am mers pentru candidatul ACUM, noi am fost impotriva candidatului socialist. Din acest punct de vedere, in consiliu suntem gata sa formam o coalitie cu Blocul ACUM. Vom contacta toate partidele unioniste pentru a propune o reunificare"


