Președintele Maia Sandu a avut o întâlnire la Paris cu directorul General al UNESCO, Audrey Azoulay, pentru a discuta despre cooperarea în domeniile culturii, educației și protejării patrimoniului cultural al Republicii Moldova. Un subiect important al discuției a fost protejarea limbii și culturii găgăuze, având în vedere că limba găgăuză este pe lista UNESCO a limbilor pe cale de dispariție.
Potrivit Preșidenției, Maia Sandu a subliniat importanța sprijinului UNESCO în conservarea limbii și culturii găgăuze, ca parte a identității culturale a Moldovei.
„Limba găgăuză face parte din moștenirea noastră culturală. Protejarea și promovarea acesteia este o prioritate pentru noi, iar sprijinul UNESCO este esențial pentru conservarea acesteia,” a declarat președintele Maia Sandu.
Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, și-a încheiat vizita de lucru în Republica Franceză, desfășurată pe 10-11 martie 2025, la invitația Președintelui Emmanuel Macron.
Pe Telegram-ul Pro TV Chisinau găsiți imaginile, dar și știrile momentului din Moldova și din întreaga lume! Fii reporter Pro TV. Dacă ai surprins imagini care pot deveni o știre, ni le poți trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508.