Presedintele Partidului Miscarea Populara, Eugen Tomac, l-a criticat dur pe premierul Romaniei Victor Ponta, intr-o scrisoare deschisa adresata demnitarului roman.

VEZI mai jos scrisoarea adresata lui Victor Ponta:

"Stimate domnule Prim-Ministru,


În data de 26-27 august 2013 ati vizitat R. Moldova. În afara de un exercitiu de imagine prin vizita la Ungheni, unde ati constatat ca a început faza de implementare a proiectului privind crearea gazoductului Iasi- Ungheni, demarat la propunerea Presedintelui României, n-ati anuntat nimic.


Daca ati fi avut putina demnitate nationala si mai multa experienta, ati fi trecut peste orice disputa si ati fi discutat înainte de a merge la Chisinau cu cel care cunoaste cel mai bine realitatile din R. Moldova, pentru a putea ajuta concret statul vecin cu prilejul acestei vizite.


În primul rând, dumneavoastra nu le-ati transmis niciun mesaj românilor din R. Moldova, pentru ca probabil nu cunoasteti faptul ca peste 80 la suta din populatia statului vecin sunt români.


Românii de dincolo de Prut asteptau, domnule Ponta, sa va începeti vizita prin a va cere scuze pentru faptul ca i-ati jignit comparând R. Moldova cu un stat din Africa, America Latina sau Asia.


Românii de dincolo de Prut asteptau, domnule Ponta, sa-i anuntati ca ati redus taxele consulare, nu sa-i mintiti ca as avea vreo legatura cu marirea lor. Taxele consulare au fost marite de Parlamentul României în baza unui proiect de lege propus de catre USL. Speram totusi sa sustineti initiativa de reducere a taxelor consulare cu 90% pentru românii care vor sa-si redobândeasca cetatenia.


Românii de la Chisinau asteaptau sa-i anuntati ca România poate mari numarul de burse pentru tinerii din R. Moldova, nu sa le reduca. V-ati ascuns din nou în spatele unei minciuni spunând ca nu exista solicitari. Este simplu, în acest proces trebuie sa acordam burse de licenta pentru toti cei care sunt absolventi de liceu în România si locuri la master pentru toti doritorii. În aceasta situatie, cu siguranta numarul de 5000 de burse n-ar fi suficient.


Românii din R. Moldova asteptau sa anuntati ca TVR revine în casele basarabenilor. Ati spus din nou o miniciuna, demonstrând ca nu cunoasteti deloc situatia TVR în R. Moldova si sustinând ca “TVR 1 a avut un studiou la Chisinau care s-a închis în perioada în care Partidul Comunist a fost la putere, iar acum acesta este unul dintre punctele cele mai importante pe ordinea de zi”. Va anunt, domnule premier, ca TVR nu a avut niciodata un studiou la Chisinau, dar el este necesar.


Românii de la Chisinau asteptau sa-i anuntati ca Institul Cultural Român, institutie creata cu mari eforturi, are sediu la Chisinau. Nu ma mira, însa, faptul ca nu acordati atentia cuvenita promovarii culturii române la est de Prut, atât timp cât în tara ati desfiintat, practic, aceasta institutie importanta.


În încheiere, va anunt ca o vizita la Chisinau a unui demnitar de rang înalt al statului român trebuie sa includa o agenda consistenta. Observ ca nu v-a interesat decât o poza lânga santierul de la Ungheni. Sunteti primul premier al României care viziteaza Chisinaul, dar nu se întâlneste, oficial, cu Presedintele R. Moldova sau Presedintele Parlamentului.


Ati mintit si ati facut promisiuni. Iar acestea nu sunt fapte, sunt vorbe, domnule Ponta.



Eugen Tomac,Presedinte Partidul Miscarea Populara"

Premierul Romaniei Victor Ponta a fost prezent ieri în Republica Moldova la ceremonia de inaugurare a gazoductului Iasi-Ungheni, alaturi de premierul moldovean, Iurie Leanca, si comisarul european pentru Energie, Günther Oettinger. Inaugurarea a fost organizata marti, când este sarbatorita aniversarea a 22 de ani de la proclamarea independentei Republicii Moldova.