Vlad Plahotniuc este un personaj controversat, care a intrat în politică în 2010, dupa ce a candidat pe listele Partidului Democrat. A fost ales de trei ori deputat. Din 2016 și până în 2019, când a fugit din Moldova, s-a declarat coordonatorul coaliției de guvernare, din care făceau parte, pe lângă Partidul Democrat, pe care îl conducea, deputații fugari pe care, potrivit autorităților, i-ar fi mituit să asigure majoritatea în parlament. Plahotniuc și-a subordonat, practic, toate instituțiile statului. El era cel care anunța deciziile guvernului, iar ședintele aveau loc la sediul PD.
Numele lui Vlad Plahotniuc a devenit cunoscut după anii 2000, însă ani buni a rămas un personaj obscur, până a apărut în 2010, pe coperta unei cunoscute reviste de la Chișinău. Își pregătea, astfel, intrarea în politică. Câteva luni mai târziu avea să devină vicepreședinte al Partidului Democrat și să fie ales deputat.
Mi-aș dori o funcție unde m-aș încadra cel mai bine.
Trecuse mai bine de un an de la evenimentele din 7 aprilie, în urma cărora Marian Lupu a ieșit din Partidul Comunistilor și a preluat Partidul Democrat al lui Dumitru Diacov. Mai târziu a devenit clar că acesta era un pas spre a-i asigura lui Plahotniuc cariera politica.
Din 2009 si pana in 2019 Partidul Democrat a asigurat majoritatea în parlament, împreuna cu PLDM-ul lui Vlad Filat, PL-ul lui Mihai Ghimpu sau alte formațiuni, ori a guvernat ajutat de un grup de deputați fugari, care, potrivit autorităților, ar fi fost cumpărați de către Plahotniuc.
„Din această săptămână, reprezentanții PD vor începe un program mult mai activ în teritoriu.”
Până în 2011 a fost președinte al Victoriabank, una dintre cele mai importante bănci din Moldova, tot el fiind si vicepreședinte al Consiliului de Administrație Petrom Moldova. In 2010 și-a declarat o avere de 300 de milioane de dolari. A avut, de asemenea, 7 posturi de Tv si radio.
„Acolo trebuie să fie hamamul, aici e sauna. Renumita garderoba, ține-te bine. Aici e vinoteca.”
În 2016 Plahotniuc a încercat să obțină funcția de premier, după ce și-a asigurat majoritatea parlamentară, însă președintele de atunci, Nicolae Timofti, a refuzat să îl numească. Motivul invocat de seful statului a fost ca acesta nu corespunde criteriilor de integritate.
„Decizia biroului a fost de a inainta candidatura domnului Vlad Plahotniuc.”
„Constituie un pericol pentru stabilitatea și liniștea sociala.”
Ulterior, fostul lider PD se autodeclara coordonatorul coaliției de guvernare. Concentrase toată puterea în mâinile sale. Se ajunsese chiar ca ședințele guvernului să aibă loc la sediul PD, iar declarațiile pentru presă să fie făcute de către Plahotniuc, și nu de premier.
„Vom schimba componenta echipei, componenta guvernului.”
Republica Moldova era un stat captiv, în care Plahotniuc controla instituțiile statului, inclusiv justiția.
Dupa alegerile din 2019, în legislativ intră Blocul ACUM, format din PAS și Platforma DA, care face alianță cu PSRM. Este învestit guvernul Sandu, iar PD organizează proteste în Piața Marii Adunări Naționale.
Într-un final, PD pleacă de la guvernare. Plahotniuc a reușit să fugă din Moldova, după ce a avut o întrevedere cu ambasadorul SUA la Chișinău care, cel mai probabil, l-a convins să renunțe la putere. A ajuns în SUA, dar a fugit și de acolo după ce autoritatile americane i-au impus sancțiuni lui și familiei sale pentru destabilizarea situației din Republica Moldova. Astfel de sancțiuni i-au fost impuse și de Uniunea Europeană. Ulterior s-a spus ca s-ar fi ascuns in Ciprul de Nord, dar a fost vazut in Turcia, Dubai, fiind reținut, în cele din urmă, în Grecia. Presa a scris că Plahotniuc a fost anul trecut la Moscova și s-ar fi întâlnit cu reprezentantul lui Putin, Dmitri Kozak, unde ar fi discutat scenarii pentru a reveni la putere în Moldova.