Doi medici din capitala risca pana la 3 ani de inchisoare pentru ca ar fi scris un diagnostic gresit, ceea ce a cauzat decesul unei tinere.

Potrivit Procuraturii sect. Rîscani, în februarie 2009 o tânara a chemat ambulanta pe motiv ca se simtea rau, medicul de urgenta a fixat în urma examinarii medicale superficiale diagnosticul incorect „infectie respiratorie virotica acuta, reactie alergica medicamentoasa”. 


În consecinta, medicul i-a prescris un tratament care nu coincidea cu diagnosticul, fara a interna pacienta în spital pentru a-i fi efectuate investigatiile necesare.


În aceeasi zi, dupa ce starea de sanatate a tinerei s-a agravat, tatal acesteia a chemat medicul de familie, care la fel a acordat asistenta medicala superficiala si bazându-se pe diagnosticul fixat anterior de catre medicul de urgenta i-a prescris un tratament incorect.


În ziua urmatoare, tânara de 21 ani, care era studenta, a decedat din cauza socului toxico-infectios  complicat.

Procurorii au finalizat urmarirea penala si au expediat cauza penala cu rechizitoriu  în instanta de judecata pentru examinare în fond.


Daca vor fi recunoscute  vinovate de  cele  incriminate, inculpatele risca  pâna la 3 ani de închisoare.