Incepand cu 22 mai si pana in dimineata de 24 mai, vremea in tara va avea caracter instabil, mai accentuat din orele de dupa-amiaza si pana in prima parte a noptii. Serviciul Meteorologic de Stat a emis avertizare cod galben.
Meteorologii anunta ca în aceasta perioada vor cadea ploi de scurta durata însotite de descarcari electrice, izolat se vor semnala averse cu grindina si vijelie în rafale de 15-20 m/s.
În aceasta saptamâna temperaturile maxime vor fi de 28 de grade Celsius si sunt asteptate doar joi, 23 mai. Vineri temperaturile vor urca pâna la 23 de grade Celsius în timpul zilei.
Sâmbata meteorologii promit vreme fara ploi cu temperaturi de pâna la 27 de grade Celsius. Duminica sunt posibile ploi doar în nordul tarii, iar la începutul saptamânii viitoare în toata republica.


