Comisia Electorala Centrala (CEC) a acreditat ieri ultimii observatori pentru monitorizarea alegerilor pentru functia de presedinte al Republicii Moldova din 30 octombrie 2016.
Scrutinul de duminica va fi monitorizat de 3.202 persoane, acreditate în calitate de observatori nationali din partea a 20 de organizatii, dintre care 106 persoane în calitate de observatori nationali, care vor monitoriza desfasurarea procesului electoral în sectiile de votare constituite în afara tarii.
De asemenea, CEC a acreditat în calitate de observatori internationali 562 persoane din partea a 52 instituţii internationale, dupa cum urmeaza:
38 persoane – din partea a 18 autoritati electorale;
92 persoane – din partea a 7 organizatii non-guvernamentale din 4 ţari;
68 persoane – din partea a 18 misiuni diplomatice acreditate în RM;
364 persoane – din partea a 9 instituţii internationale guvernamentale, dintre care 382 persoane din partea Biroului OSCE pentru Institutii Democratice si Drepturile Omului (OSCE/BIDDO), inclusiv membri ai Adunarii Parlamentare OSCE, Adunarii Parlamentare a Consiliului Europei, Parlamentului European, Delegaţiei Uniunii Europene, Misiunii de observare a CSI, etc.
Astazi, in ultima zi inainte de alegeri, in Republica Moldova este Ziua Tacerii. Astfel, astazi si mâine, este strict interzisa orice forma de propaganda electorala.
Comisia Electorala Centrala a atentionat toti concurentii ca agitatia electorala este interzisa de legislatie. Cei care nu se vor conforma risca amenzi de la 200 pâna la 400 de lei pentru persoanele fizice, si de la 800 la o mie de lei pentru candidatii electorali.
Mâine cetaţenii Republicii Moldova sunt aşteptaţi la urnele de vot pentru a-aşi alege preşedintele ţarii.


