Fluierul a rasunat astazi pe malul Nistrului. La Corjova a avut loc Festivalul Fluierarilor. Asa ca muzica si voia buna au stat in capul mesei. Nu au lipsit si bucatele alese mai ales ca au venit oaspeti de prin toate satele din preajma.
Pe langa cele 14 ansambluri de fluierari la festival a venit si un colectiv de muzica populara, membrii caruia sunt primari din diferite localitati.
De la mic la mare fluierarii au venit sa-si demonstreze talentul. Desi spun ca participarea este cea mai importanta, cu totii isi doresc locul intai.
"Am venit sa interpretam si sa luam primul locÂ, premiul intai e si normal sa-l luam noi.Â"
De la festival nu au lipsit expozitiile. Mestesugari atat din Corjova cat si din alte localitati au profitat ca lumea care s-a adunat la aveniment si si-au scos lucrarile la taraba. Grigore Sinchetru este din Orheiul Vechi si confectioneaza naie si fluiere.
Grigore SINCHETRU, MESTESUGARÂ: "Le facem cu multa dragoste la strunga. Clar lucru ca dureaza, undeva la vreo doua luni.Â"
Liuba Tirlic este din Corjova. Ea spune ca brodeaza de mica cearsafuri si prosoape si este destul de apreciata in sat.
Liuba TIRLICÂ: "Uitati-va la acestea, vedeti. La aceasta am si cearsaf si fata de perna. Am comenzi, din tot raionul, dupa ce am mai fost la un festival. Ma suna intruna lumea.Â"
Organizatorii festivalului fluierarilor spun ca acesta este unicul in lume si trebuie promovat.
Gheorghe OJOG, PRIMARUL SATULUI CORJOVAÂ: "Asa un festival nu mai exista nicaieri in lume, fluier curat fara a-l incurca cu un alt instrument.Â"
Petru PANUTA, DIRECTOR CASA DE CULTURA CORJOVAÂ: "Scopul acestui festival este de a promova anumit intstrumentul traditional fluierul, de ascoate la iveala toate perlele, toate melodiile uitate.Â"
Petre Neamtu, MEMBRU JURIUÂ: "Este un inceput foarte bun pentru viitorii muzicieni si noi avem fluieristi foarte buni si cu ce ne mandri.Â"
Festivalul fluierarilor ÂgNistrule tu apa linaÂh este la 7-a editie si se desfasoara o data la 2 ani.

