O femeie din Comrat acuza medicii de neglijenta. Aceasta spune ca din cauza ca nu i s-a facut cezariana la timp, bebelusul sau s-a sufocat si a murit. Micutul a fost transportat cu serviciul Aviasan la Centrul Mamei si al Copilului, insa dupa cateva ore a decedat. De cealalta parte, medicii se apara si spun ca au facut tot ce le-a stat in puteri.

Ludmila CODREANU: „Cum sa traiesc cu asta mai departe, nici nustiu. Venim aici sanatoase, cu mâini si picioare si ne distrug. Si eu am venit aici si m-au distrus. Am avut 2 operatii la rând, iar copilul, pâna la urma a murit.”

Ludmila Codreanu are 34 de ani si spune ca la inceputul lunii februarie urma sa nasca, al doilea ei copil, un baietel despre care medicii spuneau ca este perfect sanatos. In dimineata de 2 februarie a fost internata in maternitatea din Comrat, iar in scurt timp a inceput nasterea. 

Ludmila CODREANU: „Împinge-împinge, împinge-împinge, eu atât de tare am obosit încât aveam deja ochii rosii. Au crapat capilarele. Copilul s-a blocat în interior. El a luat aparatul de vacuum si a început sa scoata copilul. Din cauza ca au încercat sa-l scoata cu vacuum i-au traumatizat capul.”

Nici asa nu a reusit sa scoata copilul, iar dupa aproape 2 ore, medicul ar fi decis sa-i faca operatie. Pentru aceasta, doctorul si-ar chemat un coleg din Ceadar-Lunga pentru a-l ajuta. Femeia acuza medicii ca totul s-a intamplat din cauza ca nu i-au facut cezariana la timp.

Ludmila CODREANU: „Sotul mi-a zis dupa asta ca bebelusul a intrat de 3 ori în moarte clinica. A fost chemat serviciul Aviasan, iar medicii de acolo au spus ca sunt sanse foarte putine ca bebelusul sa traiasca.”

Bebelusul a fost adus la Centrul Mamei si al Copilului, iar dupa cateva ore a murit. Dupa cateva zile de la cezariana, femeia spune ca s-a simtit sau si a fost adusa si ea la Chisinau unde i s-a mai facut o interventie.Acum cateva zile, ea a fost externata, astfel ca nici nu a reusit sa-si vada bebelusul.

Ludmila CODREANU: „11 ani nu am avut copii. Ramân greu însarcinata. Am asteptat acest copil, m-am pregatit, am cumparat tot ce e necesar. I-am dat si un nume. Macar, urma sa-l cheme. Sotul meu l-a înmormântat fara mine.”

Am mers la maternitatea din Comrat ca sa vorbim cu medicul care este acuzat de neglijenta. Administratia institutitiei nu ne-a permis sa discutam cu el, motivand ca acesta ar fi afectat psihologic de acest caz.  

Fiodor BARGAN, SEFUL SPITALULUI DIN COMRAT: „Noi o sa ne clarificam, o sa vedem cine este vinovat, cine nu este vinovat, iar pâna atunci nu vrem sa comentam.”

In schimb, sefa maternitati a incercat sa-si apere subalternul. Ea sustine ca acesta a facut tot ce-i sta in puteri pentru a salva pruncul. Cat despre decesul bebelusului, raspunsul ei a fost de-a dreptul halucinant. 

Vera GHERCIU, SEFA MATERNITATII COMRAT: „Ea a fost blestemata, dar acest lucru nu este normal. Si atunci când te pornesti, oriunde, la examen, la maternitate, trebuie sa te duci cu gânduri bune si atunci o sa stii de unde vine binele. Acolo a fost scandal, cum se poate în asa hal sa trimiti femeia la maternitate? De ce ea nu v-a spus asta?”

Femeia spune ca a depus o plangere la procuratura si asteapta rezultatele expertizei medico-legale.