Carlos Alcaraz s-a alăturat campionului în exercițiu al Openului Italiei, Alexander Zverev, în optimi la Roma, după ce l-a învins duminică pe Laslo Djere cu 7-6 (7/2), 6-2 pe terenul central, transmite flashscore.ro.
Alcaraz, de patru ori campion de Grand Slam , a ajuns pentru prima dată în turul al patrulea la Foro Italico, după o luptă cu sârbul Djere.
Aceasta a fost a treia victorie a spaniolului în fața sportivului din Serbia în înfruntările directe.
În turul anterior Alcaraz l-a învins la Foro Italico pe sârbul Dusan Lajovic în minimum de seturi.
În turul următor, Alcaraz îl va înfrunta pe Karen Khachanov, favoritul numărul 23, care l-a eliminat cu 6-3, 6-0 pe italianul Francesco Passaro, participant cu wild card.
Alcaraz a jucat al doilea meci de când a suferit o accidentare la coapsă în finala de la Barcelona Open, pierdută luna trecută în fața lui Holger Rune.
Carlos Alcaraz a ajuns acum în optimile de finală la toate turneele de Grand Slam și Masters 1000 la 22 de ani.
Dacă trece acum de rus, spaniolul va putea spune că a ajuns până în sferturi de finală la toate competițiile importante.
Alcaraz nu a fost în cea mai bună formă în fața lui Djere, ale cărui trei victorii în carieră au fost obținute pe zgură, cel mai recent titlu al său fiind obținut în martie, la Chile Open din Santiago.
Jucătorul în vârstă de 22 de ani a fost învins de două ori în primul set, care părea să meargă în ambele sensuri până când a preluat controlul în tie-break, înainte de a-l elimina pe Djere în al doilea set.
"M-am gândit că trebuie să rămân acolo, puternic mental, așteptându-mi șansele, pentru că jucam grozav", a spus Alcaraz.
"Jucam grozav, mă mișcam, loveam mingea. Au fost doar câteva greșeli pe care le-am făcut."