CFR Cluj a obținut o victorie muncită la Botoșani, scor 1-0, pe o ceață densă, care îngreunat vizibilitatea de-a lungul celor 90 de minute. Reușita superbă a lui Adrian Păun a făcut diferența într-un meci în care clujenii s-au mulțumit să se apere în fața unei echipe a Botoșaniului care nu a fost inspirată la finalizare, scrie eurosport.ro

Disputat pe o ceață abundentă, meciul de la Botoșani a debutat cu un gol rapid marcat de oaspeți. CFR-iștii s-au adaptat mai repede condițiilor meteo și au reușit să deschidă scorul prin Adrian Păun. Unul dintre cei mai longevivi jucători ai clujenilor a marcat cu un șut spectaculos de la marginea careului, care nu i-a dat nicio șansă lui Giannis Anestis.

Gazdele au încercat să ofere o replică tot cu un șut de la distanță. Mihai Bordeianu, mijlocașul cu 5 titluri câștigate alături de CFR, și-a încercat norocul din afara careului, însă execuția sa a mers peste poarta lui Otto Hindrich.

CFR, victorie importantă pe terenul lui Botoșani

Moldovenii nu au reușit să profite de o gafă a portarului clujean, în startul reprizei secunde. Hindrich a ratat mingea la un corner, iar Enzo Lopez a ajuns la finalizare, acesta trimițând peste poartă din numai câțiva metri. Același atacant a fost refuzat de Hindrich în minutul 53, la un șut din apropierea porții.

Gazdele au mai avut o ocazie uriașă în prelungiri, când jucătorii CFR-ului au "fortificat" poarta lui Hindrich, aceștia reușit să scoată șutul din apropiere al celor de la Botoșani.

Într-un final, meciul de la Botoșani s-a încheiat cu victoria CFR-ului, care ajunge astfel la 6 succese în campionat, dintre care 4 cu Daniel Pancu pe bancă. Goana pentru calificarea în play-off continuă pentru clujeni, care ajung la 4 puncte de locul 6, însă acesta a fost numai primul meci al etapei. De cealaltă parte, Botoșani ratează șansa de a termina anul pe primul loc. Moldovenii rămân cu 38 de puncte și ocupă locul 3.