Donarumma, Bastoni, Di Marco și Tonali vor juca mâine la Chișinău. Naționala Italiei, cu vedete din cele mai tari campionate ale lumii, urmează să joace împotriva reprezentativei Moldovei pe stadionul Zimbru. Va fi meciul de debut pe terenul de acasă al selecționerului Lilian Popescu, care este sigur că băieții noștri pot să îi fure puncte multiplei campioane mondiale.

Lilian POPESCU, SELECȚIONERUL NAȚIONALEI MOLDOVEI: „ Italia este o echipă organizată, disciplinată, cu jucători valoroși, care pot să facă diferența. Sper să le neutralizăm punctele forte. Știu un lucru. Noi avem șanse de a lua puncte. ” 

Vadim RAȚĂ, CĂPITANUL NAȚIONALEI MOLDOVEI: „ Vom încerca să fim curajoși, cum a spus și mister, să avem acea energie pozitivă, pe care nu am avut-o în meciul cu Norvegia. Sper din tot sufletul ca mâine să obținem un rezultat frumos acasă.”

Cvadrupla campioană mondială Italia are un lot cotat la peste 800 de milioane de euro, din care fac parte vedete de la Manchester City, Inter Milano, Arsenal, Juventus și alte formații de top ale Europei. Însă, selecționerul Gennaro Gattuso, fost mare fotbalist la AC Milan, nu va putea conta pe Nicolo Barella, care este suspendat și pe unul din cei mai buni atacanți din Serie A, Moise Kean, acesta fiind accidentat.

Vadim RAȚĂ, CĂPITANUL NAȚIONALEI MOLDOVEI: „ Știm că Italia este un adversar cu o istorie foarte mare, un adversar de top. Noi ar trebui să ne bucurăm de atmosfera care va fi pe stadion. Avem nevoie de mult curaj și noroc. Sperăm să fie o seară bună pentru noi. ”

Și Lilian Popescu speră că susținerea fanilor de la Chișinău va împinge echipa de la spate, în primul său meci pe banca tehnică jucat acasă. Antrenorul moldovean are la dispoziție 26 de jucători, printre care mulți fotbaliști tineri. În lot au revenit Ioan-Călin Revenco și specialistul în fotbalul italian, Artur Ioniță, în timp ce Cătălin Cucoș, Vladimir Fratea, Ștefan Bîtca și Vlad Răileanu au șansa să debuteze la echipa țării.

Lilian POPESCU, SELECȚIONERUL NAȚIONALEI MOLDOVEI:  Să uitați că în cazul în care cineva a fost convocat de zece ori trebuie să fie convocat și a unsprezecea. Întotdeauna vor fi schimbări. Vreau o simbioză, un mix dintre jucătorii experimentați și cei tineri. Sânge proastă, care să aducă curaj.”

În duelul din deplasare contra Italiei, jucat vara, Moldova a cedat cu 0 la 2, în ciuda unei prestații bune.

Returul se va disputa mâine, de la ora 21 și 45 de minute. Acesta va fi meciul cu numărul 300 din istoria naționalei noastre de fotbal. Matematic, pentru Moldova, miza nu este mare, deoarece suntem pe ultima poziție, cu un singur punct și la trei puncte în spatele Estoniei. Tricolorii nu mai au șanse la calificare prin intermediul preliminariilor, însă Italia încă visează la un bilet, fiind la trei puncte în spatele liderei grupei, Norvegia, cu două etape rămase. Squadra Azzura va întâlni nordicii pe teren propriu în ultimul meci.