Dorința uriașă, faima și aroganța nu pot bate experiența și tehnica de luptă în ring. Renumitul influencer, devenit boxer profesionist, Jake Paul, a fost trimis în knockout de fostul campion la categoria grea, Anthony Joshua. Chiar dacă mulți amatori ai boxului au privit duelul ca pe o glumă, Paul a rezistat șase runde, dar a ajuns la spital cu maxilarul fracturat.
Confruntarea ce părea imposibilă și cu un final previzibil a devenit realitate noaptea trecută la Miami. Antony Joshua, fost campion la categoria grea, în baza a trei din cele mai importante organizații, a intrat în ring contra fostului YouTuber, supranumit „copilul problemă”, Jake Paul. Starul american de 28 de ani a spus multe înaintea meciului și a promis că îl va face pe Joshua să sufere. În realitate, însă, Paul mai mult a fugit, având lovituri fără continuitate, în timp ce adversarul său cu 12 kilograme mai greu nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor, nici măcar al arbitrului.
„Ascultați, lupta murdară trebuie să înceteze. Fanii nu au plătit să vadă mizeria asta. Dacă tot aveți de gând să luptați, atunci luptați, dar în limitele regulamentului.”
După patru runde palide, Joshua a mărit turațiile și a demonstrat de ce a fost campion mondial. Boxerul de 36 de ani l-a trimis în knockdown de câteva ori pe Jake Paul, până când în runda a șasea l-a prins într-un colț și nu l-a mai lăsat să scape.
Joshua a avut un croșeu de dreaptă năucitor și a câștigat bătălia, care ar fi trebuit să aibă opt runde. Britanicul a recunoscut că nu a fost cea mai bună versiunea a sa, dar l-a lăudat pe Jake Paul pentru curaj, americanul zâmbind cu gura plină de sânge.
Jake PAUL, BOXER: „Cu siguranță, mandibula este ruptă. O bătaie frumoasă din partea unuia dintre cei mai buni din istorie. Iubesc la nebunie ce fac și mă voi întoarce ca să obțin centura de campion la un moment dat.”
Anthony JOSHUA, BOXER: „Nu a fost cea mai bună prestație, nu a fost. Scopul a fost să îl prind pe Jake Paul, să îl trimit jos și să îl fac să sufere. Asta a fost misiunea și am avut-o mereu în cap, chiar dacă a luat mai mult decât m-am așteptat. ”
La spital, Paul a aflat că are o dublă fractură de mandibulă. Starul din mediul online a devenit boxer profesionist în 2020, iar de atunci a avut 12 victorii și două înfrângeri, chiar dacă mulți fani au numit luptele sale un circ. De partea cealaltă, Anthony Joshua, a bifat a 29-a victorie, având și patru înfrângeri, două în fața lui Oleksandr Usyk și una acum un an și trei luni, când a pierdut fără drept de apel în fața lui Daniel Dubois și nu a mai intrat în ring. Potrivit presei de peste ocean, fostul campion olimpic, dar și Jake Paul au încasat câte 92 de milioane de dolari pentru confruntarea de noaptea tecută, chiar dacă influencerul a sugerat că suma sa ar fi mult mai mare.
