Jannik Sinner a câștigat primul turneu disputat în calitate de lider mondial. Italianul a cucerit trofeul de la Halle, după o finală în fața polonezului Hubert Hurkacz.
Competiția din Germania este un important test înainte de startul Wimbledonului, al treilea turneu de Grand Slam al sezonului. Finala dintre Jannik Sinner și Hubert Hurkacz se anunța una foarte zgârcită în breakuri, ținând cont de faptul că se întâlneau pe iarbă doi jucători cu servicii puternice și precise.
Așa a și fost, meciul a confirmat din plin așteptările, ultimul act de la Halle neavând nici măcar un break. A fost nevoie de tie-break-uri pentru a fi stabilit un învingător. Mai inspirat în selecția execuțiilor pe finalurile seturilor a fost Sinner, care a avut câștig de cauză în ambele acte, impunandu-se cu 10 la 8 și 7 la 2.
Succesul de la Halle este unul special pentru Jannik Sinner, italianul intrând astfel pe o listă selectă a jucătorilor care au câștigat primul turneu jucat după ce au devenit lideri ATP.
Pe Telegram-ul Pro TV Chisinau găsiți imaginile, dar și știrile momentului din Moldova și din întreaga lume! Fii reporter Pro TV. Dacă ai surprins imagini care pot deveni o știre, ni le poți trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508.

