Marele Premiu al Mexicului a produs schimbarea de lider în clasamentul Campionatului Mondial de Formula 1. Lando Norris a câștigat cursa și a preluat conducerea, depășindu-l pe coechipierul său de la McLaren, Oscar Piastri, cu un singur punct.

Pilotul celor de la McLaren, Lando Norris a fost foarte solid pe parcursul celor trei zile de concurs de pe Autodromo Hermanos Rodriguez din Mexico City. Plecat din pole position britanicul a dominat cap coadă Grand Prix-ul mexican și s-a încoronat campion la final.

Acesta este al zecelea succes în Formula 1 pentru Norris și al șaselea în acest sezon. O victorie ce i-a permis englezului să urce pe primul loc în clasamentul general. 

El are acum 357 de puncte, cu unul mai mult decât coechipierul său, australianul Oscar Piastri, care a ocupat aseară doar locul cinci. Monegascul Charles Lecrerc a terminat pe locul al doilea pentru Ferrari, iar Max Verstappen, campionul en-titre de la Red Bull, a urcat pe podium pentru a șasea oară consecutiv, terminând al treilea, după un final extrem de tensionat. A fost o cursă memorabilă și pentru tânărul de 20 de ani, Oliver Bearman care a ocupat locul patru, pilotul celor de la Haas obținând cel mai bun rezultat al carierei sale. 

Până la finalul sezonului au mai rămas de disputat patru Grand Prix-uri și două curse de sprint, în total 116 puncte de câștigat, iar lupta este foarte încinsă între primii 3 clasați. Următoarea etapă va fi Marele Premiu al Braziliei, care se va desfășura peste 2 săptămâni.