Legendarul portar Rene Higuita a repetat la 30 de ani diferență execuția, care a rămas în istoria fotbalului drept „lovitura scorpionului”. Chiar dacă a ieșit demult la pensie, goalkeeper-ul s-a dat în spectacol în timpul unui meci demonstrativ.
Deși nu mai are elasticitatea și viteza de atunci, columbianul a recreat faza , care l-a făcut renumit în 1995, la amicalul contra Angliei. Atunci, Higuita a respins mingea, aruncându-și picioarele în spate, acteastă lovitură extrem de riscantă și spectaculoasă, având un loc unic în istoria fotbalului.
De această dată, sud-americanul a făcut spectacol la un meci al legendelor fotbalului columbian.
Datorită stilului excentric, fostul portar a primit porecla nebunul. Rene Higuita a marcat peste 40 de goluri, evoluând în poartă și a adunat 68 de meciuri la naționala Columbiei.

