Mainz este revelația sezonului în Bundesliga. După ce a încheiat stagiunea precedentă pe locul 13, modesta echipă a urcat provizoriu pe podium și visează la cupele europene. 

Mainz a câștigat șase din cele zece meciuri de campionat jucate în 2025. Elevii antrenorului danez Bo Henriksen au bifat al patrulea succes consecutiv, ieri, contra celor de la Borussia Monchengladbach. Paul Nebel a deblocat tabela de scor în minutul 39, iar imediat după pauză Dominik Kohr a dublat avantajul la o fază inteligentă creată de Mainz. Gladbach a sperat la o revenire, după ce Lainer a redus din diferență, dar speranțele le-au fost spulberate peste patru minute. Amiri a șutat superb din afara careului și a stabilit rezultatul de 3 la 1.

Mainz a acumulat 44 de puncte după 25 de etape și este departe de primele două clasate, Bayern Munchen și Bayer Leverkusen. În schimb, echipa cu un lot cotat la doar 112 milioane de euro, a urcat pe locul 3 în Bundesliga, pe care îl va pierde, dacă Eintracht Frankfurt o va bate mâine pe Union Berlin. Mainz își dorește să ajungă în cupele europene sezonul următor, unde nu a mai fost prezentă din stagiunea 2016/2017.

Pe Telegram-ul  Pro TV Chisinau  găsiți imaginile, dar și știrile momentului din Moldova și din întreaga lume! Fii reporter Pro TV. Dacă ai surprins imagini care pot deveni o știre, ni le poți trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508.