Naționala Moldovei la fotbal feminin a fost învinsă de selecționata Slovaciei în cel de-al doilea meci din cadrul Ligii Națiunilor. Fetele noastre au cedat, în deplasare cu 0 la 1.
Partida dintre Slovacia și Moldova, s-a disputat pe stadionul Anton Malatinsky din Trnava, iar fetele noastre au oferit o luptă pe măsură gazdelor. Cele două formații au fost aproape de a deschide scorul în mai multe rânduri, dar unicul gol al partidei a venit pe final de meci, în minutul 85. În urma unei centrări, Felicia Guțu a respins greșit în față, iar experimentata Dominika Skorvankova a profitat și a introdus balonul în poartă.
Tricolorele nu au mai revenit în joc și au suferit astfel o înfrângere la limită cu 0 la 1. Datorită victoriei Slovacia conduce grupa cu 6 puncte după 2 runde, iar naționala noastră e pe locul 2, cu 3 puncte la activ. În prima etapă fetele lui Ghenadie Pușca s-au impus cu 1 la 0 în fața Gibraltarului, grație unui gol fabulos înscris de Cristina Țabur.
Iar pe locul 3 în grupă, la fel cu 3 puncte, se situează selecționata Insulelor Feroe, cea care tot ieri a învins-o cu același scor de 1 la 0 pe Gibraltar - care e codașa grupei cu fără nici un punct. Următorul meci din cadrul Ligii Națiunilor, Moldova îl va juca, în deplasare, pe 4 aprilie, cu reprezentativa din Insulele Feroe.

