Petrocub Hîncești a pierdut la limită primul meci cu APOEL Nicosia din turul doi preliminar al Ligii Campionilor. Partida din Cipru a fost decisă de un penalty.
Fanii celor de la APOEL și-au susținut favoriții, iar gazdele au început mai bine. Melachio a greșit, iar ciprioții au putut deschide scorul în minutul 7, dar mingea a lovit transversala. Până la pauză, Petrocub nu s-a remarcat cu ocazii importante, în timp ce APOEL a mai avut câteva acțiuni bune. Una dintre ele s-a încheiat cu gol. Arbitrul a acordat destul de ușor penalty, după ce Ion Borș l-a împins din spate pe Drazic. Marquinshos a șutat de la pucntul cu var.
Tabloul s-a schimbat radical în repriza a doua. Petrocub a preluat controlul asupra jocului și atacurile veneau unul după altul. Elevii lui Andrei Martin au trecut în câteva rânduri pe golul egalizator, dar scorul a rămas 1 la 0 pentru APOEL.
Andrei MARTIN, ANTRENOR „PETROCUB HÎNCEȘTI”: „Noi suntem o echipă mică, dar foarte ambițioasă și cu o inimă mare. Vrem să ne jucăm șansa în a doua manșă de acasă și vom face maxim posibil să ne atingem obiectivul.”
Mateo SUSIC, JUCĂTOR „APOEL Nicosia”: „Petrocub a jucat foarte bine, cu încredere, foarte mult cu mingea și a avut ocazii. Noi am dat gol, cred că după gol am fost un pic relaxați și nu am jucat cum trebuie. Următorul meci e la Chișinău și trebuie să ne pregătim mai bine.”
Returul de pe stadionul Zimbru din capitală va avea loc pe 30 iulie. Dacă va obține succesul în dublă manșă, Petrocub Hîncești va ajunge în a treia rundă preliminară a Ligii Campionilor, unde va da peste învingătoarea bătăliei dintre Celje din Slovenia și Slovan Bratislava, campioana Slovaciei, asigurându-și cel puțin un loc în grupele Conference League. Iar gruparea eliminată va ajunge în turul trei al Europa League, unde se va întâlni cu învinsa din bătălia Ferencvaros Budapesta - The New Saint, echipă din Țara Galilor.
Pe Telegram-ul Pro TV Chisinau găsiți imaginile, dar și știrile momentului din Moldova și din întreaga lume! Fii reporter Pro TV. Dacă ai surprins imagini care pot deveni o știre, ni le poți trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508.

