Pregătirile pentru noul sezon de Formula 1 se află pe ultima sută de metri. Cele zece echipe au început astăzi sesiunea de teste în Bahrain. Până la amiază, câte un pilot de la fiecare constructor a ieșit pe circuit, iar cele mai bune rezultate le-a înregistrat debutantul Andrea Kimi Antonelli, de la Mercedes.

Publicat:26.02.2025, 22:50

Piloții au început de dimineață primele teste oficiale ale noului sezon. Potrivit regulamentului, pe parcursul celor trei zile de antrenament, echipele pot folosi doar un bolid, așa că fiecare constructor a trimis un pilot în prima parte a zilei, iar pe celălalt – în a doua. Andrea Kimi Antonelli a înregistrat cel mai bun timp, după 78 de ture, demonstrând că Mercedes este un pretendent la titlu în noua stagiune. Italianul, care debutează ca titular, i-a luat locul la Mercedes superstarului Lewis Hamilton. Septuplul campion mondial a fost în centrul atenției, conducând monopostul Ferrari. Hamilton a reușit al cincilea timp.

În fața lui Hamilton s-a clasat Yuki Tsunoda de la Racing Bulls, în timp ce Alexander Albon a reușit una din surprize, fiind al treilea. Locul doi, în spatele lui Antonelli, i-a revenit unui alt debutant, Liam Lawson, care va fi noul coechipier al deținătorului ultimelor patru titluri, Max Verstappen. Lawson a avut și mici probleme, ieșind de pe traseu la un moment dat.

Surprinzător, veteranul de la Aston Martin, Fernando Alonso, a încheiat cu al șaptelea timp, iar Oscar Piastri, care a luat titlul la constructori cu McLaren, a fost al optulea în tabelă. În această după-amiază, ceilalți zece piloți și-au testat noile boliduri la Bahrain, antrenamentele urmând să continue până vineri. Debutul noului sezon este preconizat pe 16 martie, odată cu Marele Premiu Al Australiei.