Au imbinat utilul cu placutul. Peste 350 de atleti profesionisti, dar si amatori au alergat printre stancile de la Orheiul Vechi, admirand locurile pitoresti. Pentru unii cursa a fost floare la ureche, altii, insa, au ajuns la finish cu sufletul la gura ori cu piciorul fracturat. S-au inscris la maraton si participanti din Ucraina, Turcia si Statele Unite.

Publicat:25.08.2018, 09:12

Aventura a inceput la ora 6 dimineata cand cei pasionati de alergat s-au aliniat la linia de start. Participantii au avut de ales intre trei trasee de 41, 21 si 12 kilometri.

Natalia GHETU, REPORTER PRO TV: “Traseul a fost unul neobisnuit. Participantii au alergat printre stancile de la Orheiul Vechi, au ridicat dealurile pitoresti si au avut parte de multa adrenalina.”

“Mai aveti forta? Mai avem, mai avem”.

Participantii spun ca au avut parte de un traseu de neuitat.

“Cursa a fost grea, dar foarte interesanta. Niste peisaje minunate, relieful avariat.”

“Am strans flori cat am alergat.“

Totusi, pentru unii cursa s-a incheiat cu ghinion.

“Piciorul l-am fracturat.”

Asa ca mare a fost bucuria cand au ajuns la linia de finish.

“Ma bucur ca am ajuns la finish si nu am lesinat.”

Si pentru ca stiau ca maratonul va incepe dis-de-dimineata, unii sportivi au venit inca de ieri la Orheiul Vechi.

“Am dormit la 25 de metri inaltime.”

Un drum mult mai lung au facut acesti tineri, care au venit din Romania pentru a participa la competitie.  Cursa a avut nu doar scopul de a promova modul sanatos de viata.

Iulian BERCU, ORGANIZATOR: “Nu este doar sport. Exista multe atractii necunoscute si in zona rezervatii.”

Competitia a adunat aproape 350 de participanti din Romania, Rusia, Ucraina, Tuicia, SUA, dar si alte tari. Finalistii au primit in dar gadgeturi, accesorii si alte premii.