Spaniolul Jorge Lorenzo este rege in Italia. Ibericul a obtinut a treia victorie consecutiva in acest sezon, dupa ce s-a impus in cea de-a 6 etapa a Motomondialului de viteza. Cu succesul de aseara din Marele Premiu al Italiei, Lorenzo a obtinut a 57-a victorie din cariera.

Publicat:01.06.2015, 14:20

Italienii au luat cu asalt circuitul de la Mugello pentru a-si vedea favoritii concurand in Grand Prix-ul Italiei la Moto GP. Valentino Rossi, Andrea Dovizioso si Andrea Iannone au fost depasiti insa de un spaniol. Jorge Lorenzo, pilotul celor de la Yamaha, a facut o cursa extraordinara. Ibericul a plecat bine de la linia de start si i-a luat imediat fata lui Iannone, si a sosit primul la finis.

Plecat in premiera din pole position, italianul Andrea Iannone s-a clasat pe locul doi, in timp ce compatriotul sau Valentino Rossi a completat podiumul. Etapa de la Mugello a fost cu ghinion pentru campionul mondial en titre, Marc Marquez. Spaniolul a fost nevoit sa abandoneze cursa, intrucat a cazut cu 6 tururi inainte de final, in timp ce se lupta sa revina pe primele locuri.

Valentino Rossi, care a incheiat toate cursele din acest sezon pe podium, este lider in clasamentul general cu 118 puncte. Jorge Lorenzo ocupa locul doi, iar Andrea Dovizioso este pe ultima treapta a podiumului. Cea de-a 7-a etapa a Motomondialului de viteza, Marele Premiu al Cataloniei, va avea loc pe 14 iunie, pe circuitul din Barcelona.