Rusia a lansat un atac masiv cu drone asupra orașului Odesa. Cel puțin 11 persoane au fost rănite, inclusiv 2 copii. Dronele rusești au lovit clădiri rezidențiale, un hotel, funicularul și mai multe depozite din zona portuară.

Un atac masiv cu drone desfăşurat de Rusia asupra oraşului-port Odesa s-a soldat cu cel puţin zece civili răniţi, între care doi copii şi cu avarierea mai multor clădiri rezidenţiale.

Loviturile au provocat cele mai grave pagube în districtul central Primorski, unde au fost avariate imobile de locuit, un hotel şi diverse obiective din centrul oraşului.

De altfel, cele mai multe dintre persoanele rănite provin din zona respectivă.

În alte două districte ale Odesei au fost lovite blocuri turn, case private, iar mai multe autoturisme au fost făcute scrum de incendiile izbucnite în urma căderii unor fragmente de drone interceptate.

„Iată consecințele atacului de azi!”

Odesa, important port la Marea Neagră şi un punct nevralgic pentru exporturile ucrainene, a fost ţinta repetată a atacurilor ruseşti pe parcursul celor peste patru ani de război, declanşat de invazia la scară largă a Rusiei în 2022.