Un jurnalist al postului american de stiri Newsy, Jason Bellini, a aflat de la un pastor din orasul ucrainean Herson ca armata rusa a rapit 46 de copii orfani atunci cand s-au retras.
Intr-o sala aflata in subsolul Bisericii Baptiste Calvari din Herson se afla, acum, saltele goale si multe perne care - pana nu de mult - au fost folosite pe post de paturi improvizate.
Timp de sapte luni, acolo au dormit 46 de bebelusi si copii mici ucraineni, toti orfani, pana cand i-au luat rusii.
Herson a fost primul oras important care a cazut in mainile invadatorilor. Iar orfelinatul din Herson, unde se afla in ingrijire copii cu varste de la 4 luni la 4 ani, a fost foarte aproape de luptele dintre rusi si ucraineni.
„Au fost batalii, explozii, elicoptere si avioane zburand deasupra noastra”, a declarat pastorul bisericii, Fedir Kozninec, pentru Newsy.
Dar, si mai terifiant, rusii au inceput sa vaneze copii. Asa ca orfelinatul i-a luat pe cei mai mici si i-a ascuns in subsolul Bisericii Koznincec. Unii tocmai incepusera sa mearga, spune el.
Conditiile erau spartane, dar locul erau ingrijit si.. protejat – sau cel putin asa credeau ei. Apoi, intr-o zi, rusii au venit dupa copii. Mai intai i-au fortat sa se intoarca la orfelinat, apoi i-au rapit.
”Rusii au fost atacati cu inversunare de armata Ucrainei”, spune Kozninec. „Asa ca au adunat copiii in autobuze si i-au pus intr-o coloana de autovehicule cu lansatoare de rachete gradate, folosindu-i ca scuturi umane”.
Si, din cauza relatarilor zilnice despre ororile razboiului, aceste rapiri abia daca au fost remarcate de public.
Pe Telegram, guvernatorul regiunii Herson a transmis că rușii au dus copiii în Crimeea și a cerut întoarcerea lor: ”Micii ucraineni reținuți ilegal de ruși trebuie să se întoarcă pe teritoriul ucrainean cât mai curând posibil!” a afirmat guvernatorul.
Potrivit Newsy, peste 8.000 de copii au fost luați de ruși, până acum. Răpirea copiilor ucraineni și transportarea lor Rusia este una dintre cele mai grave crime de război de care sunt acuzați rușii.
„Ucraina nu va fi cucerită, pentru că poporul nostru nu se va preda, iar copiii noștri nu vor deveni proprietatea invadatorilor”, a declarat președintele Zelenski în iunie.


