Zeci de drone rusești au fost doborâte deasupra mai multor regiuni ucrainene, noaptea trecută. Două persoane au murit în Dnipro și Herson, după ce blocurile în care locuiau au fost lovite de drone. Pe front rușii atacă masiv pe toate direcțiile, iar președintele Volodimir Zelenski spune că următoarele săptămâni ar putea determina soarta războiului .  

Aceștia sunt soldații din brigata a 25-a a Ucrainei. Militarii luptă acum pe frontul din Donețk, apărând linia din satele Pokrovsk și Oceretne. Acest pilot arată un blindat rusesc ascuns în pădure care așteaptă să atace, însă a fost distrus din prima lovitură ucraineană.

„A fost doborât în această dimineață. Încerca să trimită întăriri inamice pe pozițiile ocupate.”

Comandantul brigăzii spune că rușii înceacră acum să spargă apărarea, dar nu au suficientă putere pentru asta. Ucrainenii, la rândul lor pentru a opri avansul, îi lovesc pe ruși pe la periferii și din spate.

„Inamicul a dezvoltat, de asemenea, o strategie de a se preface că este mort. Ei cad printre morții lor și se prefac că sunt morți.”

Soldații Brigăzii 25 au anihilat mai multe batalioane inamice. Dar este nevoie de și mai mult, spune comandantul. De altfel soldații așteaptă cu nerăbdare asistența sporită din partea partenerilor străini, pentru a-i face pe ruși să piardă dorința de a lua cu asalt vreo localitate.

„ Înțeleg că suntem mulți, dar nu este suficient. Sunt mai mulți inamici. Iar partenerii noștri nu ne ajută prea mult, vrem mai mult ajutor.”

Făcând aluzie la dificultățile mai largi cu care se confruntă în prezent Ucraina, Volodimir Zelenski a declarat că următoarele săptămâni vor defini întregul an.

Volodimir ZELENSKI, PREŞEDINTELE UCRAINEI: „Vedem amenințările care există. Statul trebuie să fie pregătit să răspundă în mod corespunzător. Suntem abia la începutul lunii iunie și sunt săptămâni care vor determina întreaga vară și acest an în multe privințe, iar acest lucru se referă la summitul pentru pace și la consolidarea noastră în lume pentru binele Ucrainei."

Zelenski a mai adăugat că principalele și cele mai puternice atacuri ale Rusiei au loc în prezent în regiunea Donețk,care rămâne ținta principală a Kremlinului și unde forțele Moscovei avansează.