Preşedintele rus Vladimir Putin a afirmat miercuri că forţele ruse au pătruns din nou în cursul nopţii în Ucraina, o ofensivă lansată din regiunea rusă Kursk potrivit presei de stat din Rusia. O astfel de ofensivă spre regiunea Sumî ar reprezenta o premieră după retragerea din primăvara 2022, scrie digi24.ro.

Publicat:19.02.2025, 19:51

O astfel de ofensivă în nordul Ucrainei, spre regiunea Sumî, ar reprezenta o premieră după retragerea rusă din primăvara 2022, scrie Agerpres.

„Ultima informaţie care mi s-a transmis în urmă cu doar o oră este că în această noapte combatanţii din brigada 810 au trecut frontiera dintre Rusia şi Ucraina”, a declarat Vladimir Putin. 

Potrivit agenţiei TASS, aceste trupe veneau din regiunea rusă Kursk, unde au loc lupte din vară, forţele Kievului ocupând câteva sute de kilometri pătraţi.

Potrivit agenţiei ruse de stat Ria Novosti şi site-ului DeepState, considerat ca apropiat de armata ucraineană, brigada 810 rusă de infanterie a Forţelor navale este desfăşurată în apropiere de zona ocupată de Ucraina în regiunea Kursk, care este vecină cu regiunea ucraineană Sumî. Aceasta a fost parţial ocupată la începutul invaziei ruse, însă ulterior trupele Moscovei s-au retras în primăvara lui 2022. 

Kievul a dezminţit imediat informaţia, acuzându-l pe Vladimir Putin că minte. „Informaţiile lui Putin privind o ofensivă rusă de mare anvergură sunt o minciună”, a postat pe Telegram Andrii Kovalenko, purtător de cuvânt al Centrului guvernamental ucrainean împotriva dezinformării. 

Preşedintele rus nu a dat niciun indiciu privind anvergura atacului la care a făcut referire, notează AFP.