Rusia și Ucraina s-au atacat aseară cu drone. Moscova se plânge că peste 80 de astfel de vehicule au lovit câteva regiuni rusești, provocând pagube minore la un depozit petrolier din Voronej. Asta în timp ce Kievul raportează răniți și blocuri distruse după atacul cu rachete și drone rusești.

Așa arată o zonă rezidențoală din Donețk după ce a fost lovită de bombe rusești. Cel puțin 6 persoane au fost rănite. În total 10 blocuri și 3 magazine au fost grav avariate. Canalele de telegram au scris dimineață și despre explozii la Kiev, dar nu au oferit mai multe detalii sau imagini. În luptei antiaeriene, de noaptea trecută, din regiunile Hmelnîțk, Harikov, Nikolaev, Odesa, Zaporojie, Dnipro și Kirovograd, au fost doborâte 24 de ținte aeriene: 7 rachete de croazieră și 17 drone.

Forțele aeriene ucrainene au afirmat că Rusia a lansat 14 rachete de diferite tipuri și 17 drone. Pe de altă parte, rușii raportează și ei atacuri.

Guvernatorul regiunii ruse Voronej a declarat că drone ucrainene au atact un depozit petrolier, provocând daune minore.

Rusia a afirmat că a doborât 87 de drone ucrainene, noaptea trecută, dintre care 70 au vizat regiunea Rostov, în sudul țării, unde se află cartierul general al operațiunii ruse din Ucraina.

Pe front trupele rusești avansează pentru a doua zi la sud de Seversk, în regiunea Donețk, a raportat serviciul public militar ucrainean Deep State. Statul Major General a comentat analiza și spune că forțele ucrainene resping atacurile Kremlinului în acea zonă a frontului.

Pe Telegram-ul  Pro TV Chisinau  găsiți imaginile, dar și știrile momentului din Moldova și din întreaga lume! Fii reporter Pro TV. Daca ai surprins imagini care pot deveni o știre, ni le poți trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508.