Un clip cu un soldat rus care se chinuie sa traga cu o prastie improvizata dintr-un copacel uscat a devenit viral pe Twitter, atragand ironii la adresa fortelor de invazie.
In imagini se vede cum soldatul rus se chinuie sa puna piatra in elasticul prins de doua craci, iar dupa ce reuseste totusi sa intinda banda elastica, proiectilul „zboara” doar vreun metru, pana si cel care filma pufnind in ras.
„Speznaz?” (trupele speciale) se intreaba cel care a postat clipul.
”Nevoi speciale”, raspunde un utilizator Twitter. „Efecueaza o operatiune speciala”, adauga altul.
„Inginerie si inovatie rusa de cel mai inalt nivel”, comenteaza inca un utilizator al retelei de socializare.
Pe langa ironii, exista si un comentariu dur: „Pacat ca nu a incercat asta cu o grenada... ar fi fost un candidat excelent pentru premiul Darwin.” (Premiile Darwin sunt niste titluri ironice acordate celor care mor, adica ies din bazinul de gene al umanitatii facand lucruri deosebit de stupide).
De pe frontul din Ucraina au apărut până acum de-a lungul războiului numeroase imagini ciudate, sau chiar amuzante de-a dreptul.
De la soldați care cad din tancuri, la militari ruși care fugăreau găini prin curțile oamenilor, de la sisteme care țintesc porci pe câmp, la rachete ghidate antitanc lansate de separatiștii proruși care se încurcă cu firul de ghidare de stâlpi.
Iar unii soldați ruși au fost filmați în timp ce se cinsteau cu câteva sticle de alcool.


